AnasayfaArşivKayıt OlGiriş yapAramaSSSGaleri
Türkiye
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Menü

Selam Yoldaş
Hoşgeldin Yoldaş Misafir
Senin Bugüne Kadar Toplam 0 Mesajın Var.
Tarihinden Beri Bizimlesin
Son Ziyaretiniz:
Son Üye Olan Yoldaşımız : gürdallım

3343 Gündür yayındayız
405 Konumuz var
706 Mesaj gönderildi
Sitemize Üye Olan Toplam32 Yoldaşımız Var

Herkesi Bekliyoruz
(TDB)
Emek Haberleri
En iyi yollayıcılar
Oğul_Deniz

Ferik

Marcos*

K.******

VİVA ZAPATA

aleviyiz-biz.tr.gg

thaiboxer

ayperi

rebellious

Ernesto

En son konular
» Yeter Artık Okul Duvarları Bizimdir !
Perş. Ağus. 27, 2009 5:00 pm tarafından VİVA ZAPATA

» 8 Şubat 2009 - Grup Yorum Konseri
Ptsi Şub. 09, 2009 1:44 pm tarafından Marcos*

» Sorun, görüs ve istekleriniz
Perş. Şub. 05, 2009 6:12 pm tarafından Ferik

» Radyomuz "Yükseliş Radyo" Açılmıştır ...
Çarş. Ocak 28, 2009 8:01 pm tarafından Ferik

» Ben Devrimcimiyim
Ptsi Ocak 26, 2009 11:31 am tarafından aleviyiz-biz.tr.gg

» ...DENİZ GEZMİŞ BÜSTÜ İSTİYORUZ...
Paz Ocak 25, 2009 2:44 am tarafından Oğul_Deniz

» 29 ekım ıcın destek ıstıoruz
Paz Ekim 12, 2008 11:38 pm tarafından Misafir

» Ülker & Yörsan Ürünlerine Hayır !
C.tesi Ekim 11, 2008 6:26 pm tarafından Oğul_Deniz

» ...MADIMAK MÜZE OLSUN...
C.tesi Ekim 11, 2008 6:24 pm tarafından Oğul_Deniz

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Paylaş | 

Ben Devrimcimiyim

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir

MesajKonu: Ben Devrimcimiyim   Ptsi Eyl. 01, 2008 8:40 pm

Türk Dil Kurumunun resmi sitesinde arama motoruna" simitçi" yazarsanız, "simit yapan yada satan kimse" der. Aynı şekilde "gözlükçü" olarak arama yaparsanız, " gözlük yapan yada satan kimse " olarak çıkar karşınıza. "halıcı" aramasında da " halı dokuyan yada satan kimse" cevabına ulaşırsınız. Yani sözcüğün sonuna gelen (cı-ci) ekleri isimden yada fiilden isim üretmeye yarıyor. Halı-cı, ekmek-çi, simit-çi, vuru-cu, koru-cu...Bunları uzatabiliriz.

DEVRİMCİ kimdir? Ne iş yapar?

Yine TDK kaynağına dönersek Devrim tanımında "Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik." Diye yazar. Devrimci tanımında ise "1-Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik yapan kimse, 2- Devrim yapan veya devrime bağlı olan kimse" yazar. Bizlerin anladığı ve kullandığı devrimci tanımı ikincisine daha fazla uyuyor sanırım. Ben de ondan yola çıkacağım. Simit-çi : simit yapan ya da satan kimse, halı-cı: halı dokuyan ya da satan kimse pekiyi Devrim-ci: devrim yapan yada devrime bağlı olan kimse. Buraya kadar sorun yok sanırım.

Devrim yapmadığımıza göre yani henüz bunu beceremediğimize göre devrime bağlı olan kimse olmamız lazım. Fakat ortada henüz yapılmış bir devrim de olmadığına göre, yukarıdaki devrimci tanımına; "devrim yapmak için yola çıkan , kendini devrime adayan kimse ya da örgüt" ü eklersek yanlış yapmayız değil mi? Evet tekrar dönelim konumuza. Yani Devrimci, kendini devrime adayan, hayatını devrim mücadelesiyle tamamlamaya karar veren bu uğurda savaşan kimsedir. Bu uğurda bedel ödemekten kaçınmayandır. Yani devrimcilik , devrimci' nin mesleğidir. Amatör değil profesyoneldir.

Şimdi sormak lazım. Bu adamın mesleği devrimcilikse ne yer ne içer, geçimini nasıl sağlar. Bu adam robot mudur? Devrimden başka şey düşünmez bir asker midir? Mesela bir memur, devrimci olamaz mı? Ya da bir öğrenci devrimci olamaz mı? Bir işçi aynı zamanda devrimci de olamaz mı? Devrimci bu düzende yaşadığına göre , ilişkilerini bu düzene göre yürütmüyor mu? Pekiyi bu sisteme göre ilişkilerini düzenleyen biri devrimci olabilir mi?

Soruları çoğaltmakta mahzur yok. Soru sormak ve bu soruların cevabını aramak devrimcilerin işidir. Bir memur, sabah saat 8 ile akşam 5 arası memurluk yapar. Bu sırada devletin vermiş olduğu görevleri yerine getirir. Ve bu görevleri yerine getirirken, yine devletin koyduğu kurallara uyarak çalışır. Memurluk onun mesleğidir. Pekiyi bu memurun devrimci olduğunu varsayalım. Ve bu memura soralım. Devrimci memur musunuz? Cevap: Evet. Bize "evet " cevabı vermesine rağmen, cevap yanlıştır. Çünkü söyleminde " evet, memurum ama devrimci memurum " demektedir. 2 sıfat yan yana geldiğinde belirleyici olan ikinci sıfat olmaktadır. Kırmızı elma, yeşil elma, sarı elma örneğinde ki gibi, asıl olan elma olmayı becermektir. Yukarıdaki örnekte devrimci memur "memur" olmasının altını çizmektedir. Aynı şey Devrimci İşçi, devrimci öğrenci , devrimci sanatçı için de geçerlidir. Belirleyici ve altı çizili olan ikinci sıfattır. Oysa profesyonel devrimci olmanın ilk koşulu, devrimciliğin altını çizmektir. Evet ben "Memur Devrimciyim" "İşçi Devrimciyim" "Öğrenci Devrimciyim" Devrimci der ki; "Benim asıl işim Devrimciliktir. Ben hayatımı devrime adadım. Bütün ilişkilerimi devrime olan inancım ve örgütüme göre belirlerim. Hayatımın her alanında devrimci kararlılık, devrimci irade ve devrimci ahlak vardır. Devrimcilik benim hayatımın belli zaman dilimlerine sıkıştırdığım bir hobi değil benim işimdir.Çünkü devrimcilik hayatı yorumlama sanatıdır." Eğer insan Devrimciliği içsel bir olgu haline getirmişse, ha "devrimci işçi" ha "işçi devrimci" demiş sorun yok. Yapmaya çalıştığım, yalnızca, beyninizde bu tartışmayı şekillendirmek. Devrim ve devrimcilik kavramlarının içinin boşaltılmasına izin vermemek.

Bir adam düşünün ki; yalnızca devrimciyim demek hoşuna gidiyor. Boş zamanlarında oturduğu bilgisayar başında sosyalist bir siteye girip 3-5 yazı yazmakla kendini tatmin ediyor. Bu sırada örgütsüz, tek başına. Dışarıda birileri öldürülüyor ama bizim internet devrimcisi sıcak evinde çayını yudumlaya yudumlaya yorum yapıyor. Kendi topraklarından çok uzaklarda olan bir olayda "enternasyonalistlik" taslıyor. Ama kendi topraklarında olan zulüme sessiz kalıyor. Çünkü devrimciliği hala içselleştirememiş. Aynı adam, cezaevinde tecrit koşullarına karşı direnen ve bedenini ölüme yatıran devrimcilere duyarsız kalırken sokakta yağmur altında miyavlayan bir kedi için manzumeler yazabiliyor. Aynı adam, Küba'ya Venezüella'ya selamlar yollarken, Zapatistalara övgüler düzerken Kürdistan lafını duyduğunda tüyleri diken diken oluyor. "Kürt sorunu diye bir şey yok, biz yüzlerce yıl iç içe yaşadık, emperyalistlerin oyunu bu" derken Kürt halkına karşı geliştirdiği Türk milliyetçisi duygularla emperyalizme hizmet ettiğini düşünmüyor bile. Hala içindeki çocuksu duygusallığı bırakıp devrimci bilinci hayata geçiremiyor. Biraz okusa, biraz araştırsa, önderim liderim dediği Marks'ı, Engels'i, Lenin'i okusa, Sosyalistlerin olaya nasıl yaklaşması gerektiğini kavrasa sorun kalmayacak. Ama o okuma tembeli. Marks'ı okumadan Marksist, Lenin'i okumadan Leninist olmak kolayına geliyor. Deniz Gezmiş'e ya da CHE' ye duyduğu sempati onu devrimci yapmaya yetmiyor. Çünkü devrimci sorgulayandır. Devrimci okuyan araştırandır. Sol bir gazete alıp okumak, Grup Yorum dinlemek, devrimci olmaya yetmiyor. Aynı adam, okulunda, işyerinde, okuyan yada çalışan bir kadın'a salt cinsel temelli yaklaşırken, her türlü ahlaktan yoksunken, evinde annesine, bacısına yada karısına hizmetçi muamelesi yapmaya devam ediyor. 8 Mart'larda kadınlara karanfil vermek devrimci olmaya yetmiyor. Çünkü devrimcilik bir ahlaktır. Aynı adam hiçbir konuda meselelere kafa yormaz. Nasıl olsa birileri düşünür birileri yapar, mantığıyla havaleci, baştan savmacı bir tutumla yaklaşır olaylara. Düşünmekten kaçar, işten kaçar, örgütlü olmaktan kaçar. Çünkü örgütlü olmak, disiplinli olmaktır, hamal olmaktır, sorumlu olmaktır. Devrimci, örgütlü insandır.

Devrimci devrime kilitlenmiş sevda adamıdır. Yoldaşlığın kıymetini bilir. Kendisiyle anı örgüt aynı yapı içinde olmasa bile, devrimcilere saygı duyar, onlara yoldaşlık bağıyla sevdalıdır. Siper yoldaşlığının bilinciyle, devrimci dayanışmayı yüceltir.Oligarşinin, binbir türlü oyunu "siper yoldaşlığı "duvarına çarpar, dağılır.

Devrimci, günlük çıkarlar için gerçekleri görmekten ,konuşmaktan da kaçmaz. Hatalı gördüğü bütün devrimcileri ve devrimci grupları , dostça eleştirmekten vazgeçmez. Eleştiri-özeleştiri mekanizmasını, devrimcileştirici-dönüştürücü bir silah sayar.

Devrimci savaşçıdır. Dünyanın neresinde olursa olsun, kime karşı yapılırsa yapılsın her türlü haksızlığa karşı çıkar. Bu Somali'de katledilen zenci olur, İspanya'da bir Katalan olur fark etmez. Devrimci haklıdır ve haklıdan yanadır. Üniversite kapısında türbanından dolayı okula alınmayan kız çocuğunun yanındadır ama yoksulların inancını sömüren din tüccarlarının da karşısındadır.

Şimdi oturup koltuğa, yaslanalım arkamıza. Her birimiz devrimci-sosyalist olduğumuzu iddia ediyoruz. Şimdi soruyu kendimize soralım. Ve bir kere olsun, dürüstçe cevap verelim.

BEN DEVRİMCİ MİYİM?
aleviyiz-biz.tr.gg
Yeni Devrimci

Erkek Mesaj Sayısı : 7
İl : ANKARA
Devrimci Statüsü :
0 / 1000 / 100

MesajKonu: Geri: Ben Devrimcimiyim   Ptsi Ocak 26, 2009 11:31 am

BEN OKULDA DA HEP DEVRİMİ DÜŞÜNÜRÜM OTOBÜSTE DE

Kullanıcı profilini gör

Ben Devrimcimiyim
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön